Sone 2 i Kvinda består av elvestrekningene på hver side av fluesonen. Den øvre delen går fra Stokksennvatnet til Rudhølen, og den nedre delen fra Nysethølen og ned til samløpet med Hallingdalselva. Her er det tillatt å fiske med flue, mark og spinner.
Flere små bekker og tilsig gir stabil vanntilførsel til elva, og i denne sonen finner du både rolige partier og kraftigere fall. Det mest populære området er nedstrøms Nysethølen, der vannet faller brattere og danner mange små høler under fossene. Her står det ofte fin fisk mellom steinene. Oppstrøms Rudhølen er det mindre vannføring, men også her er det gode muligheter for fiske i strøm og høler.
Fischereilizenz
Det er ingen begrensning i antall fiskekort for Sone 2. Kortet kjøpes på inatur.no.
Regeln für die Fischerei
Det er ubegrenset kortsalg i Sone 2.
All ørret under 25 cm skal avlives.
Ørreten skal ha førsteprioritet i elva – ikke fiskeren.
Tipps zum Fischen
Markfiske anbefales i Sone 2. Husk å klemme ned mothakene, slik at fisk over 25 cm som settes ut igjen, tar minst mulig skade.
Adkomst og praktisk info
Kvinda er lett tilgjengelig via Nasalivegen, med tilkomst fra Kvinnegardslia. Elva består av to fiskesoner:
- Sone 1 strekker seg fra Rudhølen til Jøtohølen og er forbeholdt oppstrøms fluefiske.
- Sone 2 ligger på begge sider av Sone 1 – det vil si fra Stokksennvatnet til Rudhølen, og fra Jøtohølen ned til Hallingdalselva. Her er det tillatt å fiske med flue, mark og spinner.
Det mest aktuelle området i Sone 2 er strekningen nedstrøms Nysethølen, hvor elva faller brattere og danner flere små høler. Her står det ofte fisk mellom steinene, særlig i strømpartiene. Tilgangen til elva er god, og det er kort vei å gå fra bil til vann langs store deler av strekningen. Husk at vading kun er tillatt på merkede vadesteder.
Unterbringung
Topcamp Hallingdal er det nærmeste overnattingsstedet til Kvinda, og tilbyr moderne hytter og gode campingfasiliteter. Et annet alternativ er Ål Camping, som har enklere standard med teltplasser og bobilparkering. Begge ligger ved Hallingdalselva, hvor det også er bra fiske.
